Казах в сърцето си: Бог ще съди и праведния, и безбожния, защото там има време за всяко намерение и за всяко дело. Казах в сърцето си: Заради делото на човешките синове е това, за да ги изпита Бог, за да видят, че сами за себе си, без Бога, те са животни. (Еклисиаст 3:17-18)
„Понеже, както чрез един човек дойде смъртта, така чрез един Човек дойде възкресението на мъртвите. Защото, както в Адам всички умират, така и в Христос всички ще оживеят.“ (1 Коринтяни 15:21-22)
„Въпреки това смъртта царува от Адам до Мойсей дори над онези, които не бяха съгрешили според престъплението на Адам, който е образ на Бъдещия. Но дарът не е такъв, каквото беше прегрешението; защото, ако поради прегрешението на един измряха мнозина, то много повече Божията благодат и дарът чрез благодатта на един Човек, Иисус Христос, се изля изобилно за мнозина. И дарът не е такъв, какъвто беше съдът чрез прегрешението на един; защото съдът доведе от едно престъпление до осъждане, а дарът доведе от много прегрешения до оправдание. Защото, ако чрез прегрешението на един смъртта царува чрез този един, то много повече тези, които получават изобилието на благодатта и на дара на правдата, ще царуват в живот чрез Единия, Иисус Христос. И така, както чрез едно прегрешение дойде осъждането на всички хора, така и чрез едно праведно дело дойде на всички хора оправданието, което докарва живот. Защото, както чрез непослушанието на един човек станаха грешни мнозината, така и чрез послушанието на Един ще станат праведни мнозината.“ (Римляни 5:14-19)
Тук самият Даниил сънува видение и затова освен многото прилики със съня на езичника Навуходоносор, има и разлики, предоставящи информация за съдбата на Божия народ в края на времето. Властта на всички народи ще им бъде дадена чрез Човешкия Син, защото са позволили на Бог да ги оформи по Неговия образ:
„Гледах в нощните видения, и ето, с небесните облаци идваше един като Човешки Син и стигна до Стария по дни; и Го доведоха пред Него. И на Него се даде владичество и слава, и царство, за да Му служат всички народи, племена и езици. Неговото владичество е вечно владичество, което няма да премине, и царството Му е царство, което няма да се разруши…. Тези големи зверове, които са четири, са четирима царе, които ще се издигнат от земята. Но светиите на Всевишния ще получат царството и ще владеят царството до века и до вечни векове…. Гледах този рог, когато води война със светиите и ги победи, докато дойде Старият по дни, и съдът беше предаден на светиите на Всевишния, и настана времето, когато светиите завладяха царството… И той (малкият рог) ще говори думи против Всевишния и ще тормози светиите на Всевишния и ще замисли да промени времена и закон; и те ще бъдат предадени в ръката му до време и времена и половин време (1260 буквални години); Но съдът ще седне и владичеството ще му се отнеме, за да се унищожи и погуби докрай. А царството и владичеството, и величието на царствата под цялото небе ще се дадат на народа на светиите на Всевишния. Неговото царство е вечно царство и всички власти ще служат и ще се покоряват на Него.“ (Даниил 7:13, 14, 18, 22, 27).
Тази концепция се потвърждава и от описанието на първия звяр (Вавилон), който "беше като лъв и имаше орлови крила; а като го гледаха, крилата му се изскубнаха и той се вдигна от земята, и беше заставен да се изправи на два крака като човек, и му бе дадено човешко сърце." (Даниил 7:4). С това е представено преживяването на вавилонския владетел Навуходоносор (Даниил 4-та глава). Той има много светлина за истинския Бог, но първоначално я отхвърля. Заради своята мегаломания се побърква и в продължение на седем години живее като зверовете в гората. Когато най-накрая отправя погледа си към небесния Бог и Му отдава слава (отразява характера Му), разумът му се възвръща и той е възстановен като човек и като цар (Даниил 4:34-37).
На мястото на четирите метала от образа тук от морето на народите последователно излизат четири жестоки звяра (Даниил 7:3-7). И в съответствие със структурата на сътворението установяваме, че "четвъртия звяр, страшен и ужасен, и много як;“ има „големи железни (като четвъртия метал) зъби, с които поглъщаше и сломяваше, като стъпкваше останалото с краката си;“ и „се различаваше от всички зверове, които бяха преди него…." (Даниил 7:7). Жестокостта на Рим е пословична. Та нали точно той изтезавал и убил Христос, а след това и Неговите последователи.
За този четвърти звяр е казано, че имал десет рога на главата си (Даниил 7:7б), което лесно се свързва с десетте пръста на краката на образа – народите, образували съвременна Европа след разпадането на Рим.
Шестият елемент се явява един „малък рог“, който се издига измежду 10-те, отстранявайки трима (Даниил 7:8).
Тези тримата са народите херули, вандали и остготи, поддържали т. нар. „арианска ерес“ в противовес на приетото по-късно за „ортодоксално“ Триединство – силовото божество, което воюва срещу семейния принцип на Божието царство. Когато хората се покланят на такова божество, те не могат да надвият над „зверската“ си природа, защото в Триединството липсва образецът и Духът на истинската синовност.