III. 6. Вечно свещенство

III. 6. Вечно свещенство

"Така и Христос не взе сам славата да стане първосвещеник, а Му я даде Онзи, 

който Му е казал: „Ти си Мой Син, Аз днес Те родих“;  както и на друго място казва: 

„Ти си свещеник до века според Мелхиседековия чин.“ "

(Евреи 5:5-6)


Христос е свещеник по силата на факта, че е роден от Бога във вечността. Но това свещенство се е изявило едва при Неговото възкресение от мъртвите, защото чак тогава има народ, който да Го последва с вяра в Святото място на небесното светилище (Деяния 13:33, 38). В ковчега на завета, намиращ се в Най-святото място, е процъфтелият жезъл на Аарон, който удостоверил правото му да служи като свещеник, когато Корей, Датан и Авирон се бунтували и претендирали за свещеническата служба (Числа 1-17 глави). Тази история символизира удостоверяването на Христовото свещенство сред претенциите на Сатана и неговите служители. Още в началото, когато Луцифер изисквал мястото на Христос, Бог изявил пред целия небесен свят истинското положение на Своя Първороден. Но окончателното удостоверяване станало след възкресяването на Божия Син (процъфтяването на жезъла):


 "И когато отново въвежда Първородния във вселената, казва: „Да Му се поклонят всички Божии ангели.“" (Евреи 1:6)


Свещенството на Христос е сравнено с това на Мелхиседек, в контраст с временното свещенство на Аарон (Евреи 5, 7 глави).


"Защото този Мелхиседек, салимски цар, свещеник на Всевишния Бог, който срещна Авраам, когато се връщаше от поражението на царете [Битие 14:18-20], и го благослови; на когото Авраам отдели също и десятък от всичко; който, според значението на името си, е първо цар на правда, а после и цар на Салим, тоест цар на мир; без баща, без майка, без родословие, нямащ нито начало на дни, нито край на живот, а оприличен на Божия Син, остава завинаги свещеник." (Евреи 7:1-3)


Вдъхновението умишлено не споменава кои са родителите на Мелхиседек и подсказва за неговия царски произход, за да може да го оприличи на Божия Син, който не е ограничен от времето, а произхожда „от дните на вечността“ (Михей 5:2). И въпреки че свещенство на Исус от вечността остава до голяма степен неосъзнато до възкресението Му, Той, в качеството Си на Ангела на завета (Малахия 3:1), през цялото време е служил като великият Посредник между Бога и Неговото творение. Затова и за Него четем в 110-тия Псалм:


"Рече Господ Господу моему: седи от дясната Ми страна, докле туря Твоите врагове подножие на нозете Ти. Жезъла на Твоята сила ще Ти прати Господ от Сион: владей между враговете Си. В деня на Твоята сила народът Ти е готов със свето благолепие; из утроба преди денница като роса е Твоето рождение. Кле се Господ и няма да се разкае: Ти си свещеник навеки по чина Мелхиседеков." (Псалм 110:1-4, Синодален превод)


Във великата борба между силите на доброто и злото Бог е поставил Сина Си – „първият княз“ Михаил (Даниил 10:13), като такъв, чрез чието посредничество за хората (Йов 33:23, 24) Той спечелва битките срещу враговете на любовта и истината. Статутът Му на такъв Посредник е потвърден от произхода Му преди денницата (Луцифер – Исая 14:12-14), когато е роден от Бога. И когато е записано, че е свещеник по чина Мелхиседеков, това е около 1000 години преди идването Му на земята.


Но понеже Исус като посредник „не е за един“ (Галатяни 3:20), заради нашето уверение е било необходимо Той да вземе на Себе Си нашата греховна природа:


"Защото беше уместно Онзи, заради когото е всичко [Бог Отец] и чрез когото е всичко, като довежда много синове до слава, да направи съвършен чрез страдания Автора на тяхното спасение [Своя Син]. Понеже и Онзи, който освещава [Исус], и онези, които се освещават [вярващите], всички са от Един [Отец]; по която причина Той не се срамува да ги нарича братя, като казва: „Ще възвестявам Името Ти на братята Си,… И пак: „Ето, Аз и децата, които Ми е дал Бог.“ И така, понеже децата са участници в плът и кръв, то и Той подобно взе участие в същите неща,… Защото наистина Той не помогна на ангелите, а помогна на Авраамовото потомство. Затова трябваше да стане във всичко като братята Си, за да бъде милостив и верен Първосвещеник пред Бога, за да извърши умилостивение за греховете на народа. Защото в това, в което Самият Той пострада, като беше изкушен, може и на изкушаваните да помага." (Евреи 2:10-18)


Разбира се, това е необходимо за самите хора, за да имат уверение, че Христос може да им съчувства и да им помага във всичко. Но Бог и Неговият Син не са били по-малко запознати с трудностите на хората преди Исус да живее на земята като един от нас (Исая 63:9 срв. Псалм 139:1-16). Всичко това е за наше уверение. Всъщност идването на Исус „в плътта“ чрез Неговия Дух е още от самото начало[1] и непризнаването на този факт е една от проявите на антихриста (1 Йоаново 4:2, 3; 2 срв. Йоаново 1:7).


Удостоверяването на факта, че Божият Син е взел нашето паднало естество чрез жена, се осъществява посредством сравняване на разпръснатите в Стария завет родословни записи с този в евангелието на Лука, който показва произхода на Мария. Въпреки че не се казва, че това е родословието на Мария, вероятно поради юдейската традиция родословието да бъде по бащина линия, Лука дава да се разбере, че Исус не е биологичен потомък на Йосиф:


"А Самият Иисус беше на около тридесет години, когато започна да поучава, и както мислеха, беше Син на Йосиф, на Илий…" (Лука 3:23)


Доказателствената сила на тези документи идва от факта, че еврейският народ не приема Йешуа (Исус) за Месията и все пак родословието на Мария в сравнение със старозаветните записи ясно показва, че Той е потомък, както на Авраам, така и на Давид. Разбира се, евреите са правили опити да опровергаят това, но Лука предоставя обективна информация:


"Понеже мнозина предприеха да съчинят повест за съвършено известните между нас събития, както ни ги предадоха онези, които отначало са били очевидци и служители на словото, видя се добре и на мен, който изследвах подробно всичко от началото, да ти пиша наред, почтени Теофиле, за да познаеш достоверността на това, в което си бил поучаван." (Лука 1:1-4)


В таблицата е представено сравнение на старозаветните генеалогии, имащи пряко отношение към родословието на Исус чрез Мария, както и родословието на Йосиф от евангелието на Матей, който също е наследник на Давид.

Лука 3:23-38

1 Летописи     1-3 глави

Битие 5:3-32, 11:10-32

Рут 4:18-22

Матей 1:1-17

1.  Бог

Бог

2.  Адам

Адам

Адам

3.  Сит

Сит

Сит

4.  Енос

Енос

Енос

5.  Каинан

Каинан

Каинан

6.  Маалалеил

Маалалеил

Маалалеил

7.  Яред

Яред

Яред

8.  Енох

Енох

Енох

9.  Матусал

Матусал

Матусал

10.        Ламех

Ламех

Ламех

11.        Ной

Ной

Ной

12.        Сим

Сим

Сим

13.        Арфаксад

Арфаксад

Арфаксад

14.        Каинан

Каинан

Каинан

15.        Сала

Сала

Сала

16.        Евер

Евер

Евер

17.        Фалек

Фалек

Фалек

18.        Рагав

Рагав

Рагав

19.        Серух

Серух

Серух

20.        Нахор

Нахор

Нахор

21.        Тара

Тара

Тара

22.        Авраам

Авраам

Авраам

Авраам

23.        Исаак

Исаак

Исаак

Исаак

24.        Яков

Яков

Яков

Яков

25.        Юда

Юда

Юда

Юда

26.        Фарес

Фарес

Фарес

Фарес

Фарес

27.        Есрон

Есрон

Есрон

Есрон

28.        Арний

Арний

Арний

Арний

29.        Аминадав

Аминадав

Аминадав

Аминадав

30.        Наасон

Наасон

Наасон

Наасон

31.        Салмон

Салмон

Салмон

Салмон

32.        Вооз

Вооз

Вооз

Вооз

33.        Овид

Овид

Овид

Овид

34.        Есей

Есей

Есей

Есей

35.        Давид

Давид

Давид

Давид

36.        Натан

Натан, Соломон

Соломон

37.        Матат

Ровоам

38.        Мена

Авия

39.        Мелеа

Аса

40.        Елиаким

Йосафат

41.        Йоанам

Йорам

42.        Йосиф

Озия

43.        Юда

Йотам

44.        Симеон

Ахаз

45.        Левий

46.        Матат

Езекия

47.        Йорим

48.        Елиезер

Манасия

49.        Исус

50.        Ир

Амон

51.        Елмадам

52.        Косам

53.        Адий

Йосия

54.        Мелхий

Йехония

55.        Нирий

56.        Салатиил

Салатиил

57.        Зоровавел

Зоровавел

58.        Риса

59.        Йоанан

Авиуд

60.        Йода

61.        Йосех

Елиаким

62.        Семеин

63.        Мататия

Азор

64.        Маат

65.        Нагей

Садок

66.        Еслий

67.        Наум

68.        Амос

Ахим

69.        Мататия

70.        Йосиф

Елиуд

71.        Яанай

72.        Милхий

Елеазар

73.        Левий

74.        Матат

Матан

75.        Илий

Яков

76.        Йосиф

Йосиф

77.        Исус Христос*

Исус Христос

[1] В гръцкия оригинал идването на Христос в плът е в сегашно време, т.е. валидно по принцип, а не само за раждането Му чрез Мария.
Изпрати